03
sty
2017

Cała prawda o zakwaszeniu

"Zakwaszanie" to słowo, które ostatnio powoduje u mnie niekontrolowane drgawki, zgrzytanie zębów i wzdychanie z bezradności. Nie jestem w tym osamotniona - większość dietetyków i lekarzy reaguje tak samo. Teoria o zakwaszaniu organizmu wtargnęła do naszego życia z większym impetem, niż dieta bezglutenowa.

Teoria o zakwaszeniu organizmu zakotwiczyła się już w naszej codzienności, tak jak kłamstwo, które powtarzane po tysiąc raz uwiarygadnia się i stopniowo staje się prawdą. 

ALE UWAGA!

Nie ma czegoś takiego jak zakwaszenie organizmu w wyniku nieodpowiedniego żywienia. 
Faktycznie każdy z pokarmów w trakcie procesów metabolicznych będzie miał potencjał zakwaszający albo alkalizujący. Jednak ten wpływ na pH naszej krwi, organów, czy poszczególnych komórek jest niewielki. Tak samo, jak z temperaturą ciała, nasz organizm za wszelką cenę podtrzymuje stałe pH w organizmie (za pomocą buforów). Nawet niewielkie zawahanie jego wartości może doprowadzić do ciężkich stanów, które mogą zagrażać życiu. To właśnie taki stan w medycynie nazywa się kwasicą metaboliczną. Może ona się pojawić przy ostrym zatruciu alkoholem czy jako powikłanie nieleczonych schorzeń przewlekłych, jak np. cukrzyca. 

Zakwaszenie to tylko kolejna próba znalezienia łatwego wytłumaczenia problemów z infekcjami, zmęczeniem, brzydką cerą, nadwagą, wahaniami nastroju, brakiem koncentracji i masą innych objawów, jakie się przypisuje zaburzonej równowadze kwasowo-zasadowej, a które są codziennym utrapieniem większości ludzi.

Także nie dajmy się zwariować. Przyjęcie zasad diety alkalizującej może dawać pozytywne efekty. Jednak nie jest to spowodowane wyrównywaniem pH, lecz wprowadzeniem do diety większej ilości warzyw i owoców, które swoje działanie prozdrowotne zawdzięczają swojemu składowi odżywczemu. 

Jeśli chodzi o suplementy zwalczające zakwaszenie oraz promowanie produktów spożywczych, które alkalizują organizm. W mojej ocenie jest to czysty marketing, wykorzystywanie obecnych trendów i brak chęci wyprowadzenia konsumenta z błędu. 
Nie dajmy się na to nabrać!

Piśmiennictwa brak, ponieważ korzystałam z wiedzy dostępnej w każdym porządnym podręczniku do fizjologii człowieka.

Cała prawda o zakwaszeniu