06
cze
2017

Rzetelne źródła informacji

Dezinformacja - to chyba największa wada Internetu. W dobie, kiedy każdy może tworzyć treści i wypowiadać się w różnych tematach, ale także krytykować i podważać znalezione informacje bez żadnych konsekwencji, rodzi się chaos informacyjny. Odsianie informacji rzetelnych od tych tworzonych przez wyznawców teorii spiskowych nie jest wcale takie proste. Powiem więcej, jeśli nie jest się znawcą w danej dziedzinie, jest to diabelnie trudne.

Używając odpowiedniej ilości trudnych i niezrozumiałych słów, każdemu można zamydlić oczy.

Świetnym przykładem jest fizyk, Alan Sokal, który w 1996 roku napisał artykuł dla prestiżowego pisma "Social Text" pt. "Transgresja granic: ku transformatywnej hermeneutyce kwantowej grawitacji". Publikacja zdobyła niesamowity rozgłos i była gorąco komentowana. Był z nią tylko jeden mały problem. Po pewnym czasie autor wyjawił, że jego tekst jest kompletnie pozbawiony sensu. Został stworzony z przypadkowo połączonych fragmentów wypowiedzi i tekstów postmodernistycznych myślicieli, doprawionych luźno powtykanymi pojęciami z dziedziny fizyki kwantowej i matematyki.

Nie trzeba być znawcą we wszystkim

W sprawach, na których się zupełnie nie znam, lubię polegać na opinii osób, o których wiem, że mają o nich sporą wiedzę, ale także wykazują się odpowiednią dawką samokrytyki i zdrowego rozsądku. Właśnie dlatego postanowiłam stworzyć listę rzetelnych źródeł informacji na temat żywienia i medycyny. Artykuły o tej tematyce jestem w stanie w miarę obiektywnie ocenić i zweryfikować ich prawdziwość. Oto lista moich sprawdzonych, rzetelnych źródeł informacji.

Związane z żywieniem

  • Wiemy Co Jemy - fantastyczna strona, prowadzona jedynie na Facebooku. Znajdziecie tam różne informacje na temat żywienia i jego wpływu na zdrowie. Fundacja kieruje się zasadami EBM (evidence based medicine - medycyna oparta na dowodach naukowych). Każdy artykuł jest rzetelnie i obiektywnie opisany i zakończony odnośnikami do literatury. Jej jedynymi minusami są ograniczenia Facebooka - brak łatwej możliwości przeglądania tekstów o konkretnej tematyce oraz używanie dość fachowego, naukowego słownictwa.
  • Nutritionfacts.org - anglojęzyczna strona poświęcona głównie diecie roślinnej i jej wpływowi na zdrowie. Nie mniej jednak oparta jedynie na faktach i dowodach naukowych. To chyba mój zdecydowany faworyt w tej liście. Stronę założył dr. Greger - niesamowity amerykański lekarz, który swoją karierę poświęcił żywieniu i napisał jeszcze bardziej niesamowitą książkę "Jak nie umrzeć przedwcześnie".
  • 1000dni.pl - polski portal pod patronatem Instytutu Matki i Dziecka, niezbędnik dla wszystkich młodych rodziców. Znajdują się na nim porady żywieniowe i praktyczne od czasu planowania ciąży, aż do karmienia 3-latków. Dodatkowo na stronie znajdziecie wartościowe e-booki o żywieniu m.in. w czasie ciąży, karmienia i żywienia dzieci na poszczególnych etapach życia. Cały dostęp za darmo.
  • Blog Damiana Parola - blog dietetyka, na którym najczęściej porusza gorące i kontrowersyjne tematy ze świata żywienia. Jeśli więc lubicie rzetelne artykuły, pisane z rozsądkiem i sporą dawką ironii, to jest to strona dla Was.
  • Vegan Workout - bardzo fajna strona o żywieniu roślinnym w sporcie. Znajdziecie tam różne poradniki dotyczące diety, odpowiedniego bilansowania posiłków, ale też odniesienia do najczęstszych mitów i historie sportowców-wegan. Każdy artykuł zawiera odnośniki do literatury. Ekipa z Vegan Workout ma też anielską cierpliwość w odpisywaniu nawet na najbardziej wredne/prowokujące lub po prostu głupie komentarze.
  • Potreningu.pl - duży portal poświęcony generalnie tematyce sportu. Znajdziecie tam masę artykułów na temat żywienia i suplementacji w sporcie. Ogromnym plusem tej strony jest fakt, że każdy artykuł ma konkretnego autora, podpisanego z imienia i nazwiska. 
  • Nutritiondata.self.com - chcecie sprawdzić wartości odżywcze konkretnego produktu? To jest idealna strona, pokazująca praktycznie wszystkie składniki odżywcze, bazując na amerykańskich bazach USDA.

Związane z medycyną

  • Mp.pl - szukacie informacji o objawów różnych chorób, a może chcecie się dowiedzieć, jak należy jeść w konkretnych schorzeniach? Nie szukajcie takich informacji na forach internetowych, a na MP. Jest to ogromny portal współtworzony przez lekarzy, dietetyków i innych specjalistów w dziedzinie żywienia. Prawdziwe rzetelne źródło informacji. 
  • Endokrynologia.net - blog endokrynologa, w którym opisuje mechanizmy działania różnych chorób endokrynologicznych, zwłaszcza schorzeń tarczycy. Opisuje konsekwencje różnych pseudoterapii. Jeśli nie wiecie, co myśleć na temat różnych sposobów leczenia chorób endokrynologicznych, poszukajcie tam odpowiedzi.
  • Celiakia.pl - Strona Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Kompendium wiedzy o diecie bezglutenowej, ale także masa praktycznych porad, spisy produktów bezglutenowych i listy firm spożywczych oferujących produkty bezglutenowe oraz gdzie je znaleźć.

Macie propozycje uzupełnienia mojej listy o wartościowy link? Piszcie na moim Facebooku. Chętnie coś tutaj dodam :)

Aktualizowane 07.06.2017r

Rzetelne źródła informacji