04
sty
2017

Sól himalajska???

Ostatnio sól himalajska stała się tak popularna, że możemy ją dostać już nie tylko w sklepach ze zdrową żywnością, ale równie dobrze w warzywniaku, czy okazjonalnie w najbliższym supermarkecie.

Co jest takiego fantastycznego w tej soli? Co odróżnia ją od soli kuchennej, czy morskiej?

Informacji o różowej soli w Internecie dostarczają głównie strony, które oferują jej sprzedaż. Czego możemy się stamtąd dowiedzieć? Że sól himalajska jest nieprzetworzona, że zawiera aż 84 pierwiastki niezbędne dla funkcjonowania naszego organizmu i jest idealną odpowiedzią na problemy z niedoborami, oraz że ma działanie prozdrowotne.

A teraz konfrontacja tych informacji z faktami.

Faktycznie można odnaleźć analizę chemiczną soli himalajskiej ( z kiepskich źródeł, ale coś jest), za to badania, które miałyby potwierdzać szereg działań prozdrowotnych, jak to często bywa, zapadły się w podziemia Internetu i nie sposób ich odnaleźć. 

Jeśli chodzi o ten największy argument za solą himalajską: "Aż 84 pierwiastki niezbędne dla zdrowia! ". Przypomnę, że na tablicy Mendelejewa znajdziemy łącznie 114 pierwiastków. Tak więc informacją, że dany produkt zawiera ponad połowę znanych pierwiastków, nie powinno się chwalić. Rad, Polon, Uran, ani Aluminium, nawet zawarte w soli himalajskiej, nie stają się szczególnie "prozdrowotne". Nasz organizm potrzebuje łącznie ok. 30 pierwiastków - makro- i mikroelementów. 

Jak na ten moment nie ma żadnego dowodu na to, że sól himalajska może mieć jakkolwiek inny wpływ na nasze zdrowie, niż zwykła sól kuchenna. 

Podsumowując

Jeśli podoba Wam się kolor soli himalajskiej, albo macie do niej inny sentyment, nie ma nic na przeszkodzie, żeby jej nie używać. No ewentualnie 10x wyższa cena. 

Wszystkie pierwiastki toksyczne w soli himalajskiej są w śladowych ilościach, które na pewno nie zaszkodzą. Jeśli jednak sądziliście, że różowa sól pomoże Wam w utrzymaniu zdrowia lub pozbycia się niedoborów- no to niestety tu Was muszę rozczarować. 
Sól, to sól. Każdej trzeba używać w rozsądnych ilościach.

Sól himalajska???